یکشنبه 19 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 07:32 ب.ظ

احمدرضا لاهیجان زاده : خوزستان قطب تولیدات کشاورزی، برق و انرژی، نفت و پتروشیمی و فولاد است و در کنار این بحث اقتصادی مستقیم، با کاهش آب رودخانه به دلیل بالا بودن آب زیرزمینی در جلگه خوزستان مسیر رودخانه تبدیل به زهکش شده و آب شور اراضی جلگه ای نیز به رودخانه راه پیدا می کند. به این ترتیب رودخانه تبدیل به شورآبه و به تبع آن تمام خاک حاصلخیز خوزستان در کوتاه ترین زمان به بیابان مبدل می شود.

وی از بین رفتن میلیون ها اصله نخیلات، در آبادان و خرمشهر و تهدید آب شرب میلیون ها نفر در استان را از صدمات جدی وارد شده به این رودخانه در اثر انتقال آب عنوان کرد و افزود: با کاهش آب، رودخانه قدرت خودپالایی خود را از دست می دهد و به سوی بی هوازی شدن و غیرقابل استفاده بودن سوق پیدا می کند.

سرنوشت طرح رهبری

معاون برنامه ریزی و عضو هیئت مدیره سازمان آب و برق خوزستان نیز در حاشیه این تجمع انجام مطالعات جامع روی حوضه آبی کارون را خواستار شد.

محسن ذیحجه زاده گفت: منابع آب، ملی و موهبت خدایی است. شهروندان اهواز و اصفهان نیز از نظر ما با هم یکسان هستند. اما اگر قرار باشد آبی انتقال پیدا کند باید بر اساس مطالعات جامع در کل حوضه باشد.

وی افزود: ما نیز برای آب شرب اصفهان و یزد نگران هستیم اما باید این مساله در نظر گرفته شود که انتقال آب بر روی تمام حوضه چه اثری خواهد داشت.

ذیحجه زاده تصریح کرد: مطالعات طرح موسوم به «بهشت آباد» به تایید استان و تمام دست اندرکاران نرسیده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با حضور چیت چیان وزیر نیروی جدید طرح ها به صورت کارشناسی اجرا شود و طرح انتقال آب در صورتی اجرایی شود که آب شرب، کشاورزی، صنعت، شیلات، گردشگری و… در خوزستان آسیب نبیند. علاوه بر این در اجرای طرح ها مطالعات آمایش سرزمین نیز لحاظ شود.

به گفته وی، برنامه ریزی باید به صورتی باشد که طرح توسعه کشاورزی خوزستان موسوم به طرح مقام معظم رهبری نیز اجرایی شود.

دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس، اسحاقی فرمانده نیروی انتظامی خوزستان، رامی علاسوند و احمد باورساد از اعضای شورای شهر اهواز، افشین حیدری مدیرکل میراث فرهنگی استان، حجت الاسلام کلاه کج رئیس کتابخانه های عمومی اهواز و… از دیگر افرادی بودند که در این تجمع از مردم حمایت کردند.

 یر ۳۰ ساله ها

تشکل مردمی «رفتگران طبیعت» که از تعدادی از جوانان دوستدار محیط زیست کمتر از ۳۰ سال تشکیل شده، نیز از شرکت کنندگان در «زنجیره مردمی حفاظت از کارون» دعوت کرد که طوماری را با این مضمون امضا کنند: «کارون یادآور تاریخ پر از حماسه و ایثار مردم خوزستان است. کارون سمفونی وحدت ملت ایران است. با انتقال غیرعلمی آب، حیات کارون را به خطر نیندازیم. ضمن تشکر و حمایت از مواضع مقتدایی استاندار خوزستان، خواهان لغو پروژه انتقال آب کارون هستیم».

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo